یادمان بین الحرمین بوی کربلا گرفت / یادمانی برای روشنگری جلوه های قیام حسینی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۲ ب٫ظ
یادمان بین الحرمین بوی کربلا گرفت / یادمانی برای روشنگری جلوه های قیام حسینی باز هم محرم فرارسید، ماه عزاداری و سوگواری و ماتم … حضور زنان، جوانان و کودکان و حتی افراد مسن از هر قوم و‌ نژاد و ملیت و رنگ و زبان در مسابقه ارادت و عشق ورزی در ماه محرم‌ حقیقت کربلا و یاران امام و ۷۲ کهکشان فداکاری و عاشقی را روایت می کند. […]

باز هم محرم فرارسید، ماه عزاداری و سوگواری و ماتم …

حضور زنان، جوانان و کودکان و حتی افراد مسن از هر قوم و‌ نژاد و ملیت و رنگ و زبان در مسابقه ارادت و عشق ورزی در ماه محرم‌ حقیقت کربلا و یاران امام و ۷۲ کهکشان فداکاری و عاشقی را روایت می کند.

مشاهده مردانی که در سوگ حسین، خون خدا مثل زنان زجه و شیون می کنند و بر سینه می کوبند تو را منقلب می کند.

هر گونه هستی باید تغییر کنی و حسینی شوی‌ و برای شناخت امام حسین (ع)و یارانش با جان ودل قدم برداری و فکرت را از هر گونه زشتی و آلودگی پاک کنی.

شهر اهواز همانند دیگر نقاط شهرهای کشورمان این روزها شور حسینی پیدا کرده و عاشقان اهل بیت عصمت وطهارت هر شب با حضور در مراسم سوگواری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع ) دلهایشان را کربلایی می کنند . هیات ها و دسته جات سینه زنی برای سالارشان اباعبدالله الحسین عزاداری می کنند . جوانان بسیاری هم که با لباس سیاه برای عزاداری آمده اند با سینه‌زنی‌ و‌ ریختن‌ اشک ماتم عشق ،ارادت خود را به سالار شهیدان ابراز می کنند و یادمان شبهای بین الحرمین در بلوار ساحلی کیانپارس اهواز عطر و بوی کربلا را به خود گرفته است .

یکی از شهروندان اهوازی که در حال خواندن دعای زیارت عاشورا است می گوید : قرائت قرآن ، مداحی ذاکرین اهل بیت و آیین تعزیه ازجمله برنامه های مذهبی فرهنگی این یادمان است که فضای عرفانی زیبایی بوجود آورده است .

محمد زاده عطار اظهار می دارد : یکی از نقاط بارز و برجسته یادمان شب های بین الحرمین ،ایجاد غرفه های متنوع اعم از مهد نوگلان حسینی ، هنرهای عاشورایی ، عفاف وحجاب و پاسخگویی به سوالات شرعی است که از آن می توان به یک ابتکار قابل تحسین شهرداری  یاد کرد.

وی می افزاید : یادمان بین الحرمین امسال فقط مختص یک قشر خاص نبوده بلکه به خاطر‌جذابیت های فرهنگی مذهبی مورد استقبال تمام اعضای خانوده ها قرار گرفته است .

اهداف نهضت حسینی در یادمان شب های بین الحرمین محقق می‌شود

دیگر شهرونداهوازی می گوید : در یادمان شب های بین الحرمین برنامه های متعددی مانند نمایش آیینی ، تعزیه خوانی و مرثیه سرایی شور و حال خاصی دارد و فریاد حسین شناسی را با درس بصیرت و ولایت مداری عباس بیان می کند .

علی صالحی با اشاره به اینکه بهترین فرصت برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر شبهای بین الحرمین است تصریح می کند : از نقاط قوت این یادمان برپایی غرفه های جانبی فرهنگی مذهبی بوده چراکه سبب شده کیفیت برنامه های این یادمان نسبت به گذشته پر محتوا تر و با استقبال بیشترمردم مواجه شود .

وی می افزاید: ساختار فیزیکی این یادمان بگونه ای طراحی شده که خانواده ها می توانند کنارهم در مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) شرکت کنند و این یادمان می تواند اهداف نهضت حسینی را برای مردم بیش از گذشته محقق سازد .

درحین انجام مصاحبه به غرفه ای می رسیم که تعداد زیادی از مردم اطراف آن جمع شده اند . نام‌ غرفه خیمه های حسینی است . یکی از جوانان این جمع می گوید : دیدن خیمه های حسینی ودیگر غرفه های حاضر در یادمان شب های بین الحرمین ما را به یاد واقعه کربلا می اندازد وباعث می شود نسل جدید بویژه کودکان بهتر بتوانند واقعه کربلا را در ذهن شان تصور کنند .

احمد سلامی اظهار می دارد : محرم فقط اختصاص به امام حسین(ع) ندارد بلکه اهداف همه ائمه(ع) و حتی انبیاء بر مدار عاشورا مطرح و محقق می شود . رویکرد جدید شهرداری اهواز در یادمان شبهای بین الحرمین باعث می شود عزاداران حسینی غیر از ثواب سوگواری حسینی ،بهره مندی زیاد مذهبی و معنوی از این یادمان داشته باشند .

وی با بیان اینکه یکی از غرفه هایی این یادمان غرفه های نذر کتاب و مشاوره های دینی بوده است می افزاید: تحولات جدید در یادمان شبهای بین الحرمین شاید به قول برخی صاحب نظران هزینه داشت اما مورد استقبال هر چه بیشتر نسل جدید قرار گرفته است و امیدوارم در سال های آینده هم شاهد تنوع و تحول بیشتر دراین یادمان باشیم .

عزاداری ها باید بعد معرفتی تربیتی داشته باشد

رضا ترابی هم معتقد است : در این‌ایام‌ نباید به عزاداری صرف اکتفا شود بلکه توجه به بُعد معرفتی تربیتی و بررسی خروجی مجالس عزدارای باید مدنظرقرار گیرد. بنابراین رویکرد جدید شهرداری اهواز در ایجاد تغییرات یادمان شبهای بین الحرمین نه تنها صرف هزینه گزاف نیست بلکه یک حرکت ستودنی وارزشمند است چراکه با استمرار این حرکتهای فرهنگی می توان ازخیمه های حسینی به تربیت مهدی یاوران رسید .

دیدگاه ترابی درخصوص هزینه های یادمان شبهای بین الحرمین بر این است : برای جلوگیری از ایجاد جنگ های تبلیغاتی دشمنان اسلام هرگونه هزینه در امور مذهبی و فرهنگی نه تنها اشتباه نیست بلکه یک ضرورت است .

وی می افزاید : این یادمان ها با بیان حقایق عاشورا و نهضت حسینی می توانند تبلیغات ضد اسلامی را بی اثر کنند لذا باید بررسی کنیم در جلسات اهل بیت(ع) چقدر خود را به افق مهدوی نزدیک کرده ایم .اگر می خواهیم به ظهور نزدیک شویم باید به اهداف حسینی برسیم .

سرمایه گذاری برای ترویج اهداف قیام حسینی و اگاهی بخشی نسل آینده /یادمان بین الحرمین روشنگر جلوه‌های قیام حسینی

یک کارشناس مذهبی در خصوص برپایی یادمان بین الحرمین در اهواز می گوید : این یادمان می تواند جلوه‌های قیام حسینی و احیای آن در فرهنگ عمومی مردم را بخوبی بیان کند.

علی پناهی با بیان اینکه دشمنان اسلام همواره سعی دارند با انتشار برخی انحرافات در عزاداری های ما، چهره خوبی از شیعیان را به دنیا نشان ندهند و روح زنده نهضت عاشورا را از بین ببرند می افزاید : یکی از مزایای برپایی یادمان شب های بین الحرمین ، بیان واقعیت مظلومیت امام حسین (ع)و یارانش به نسل جدید است که خوشختانه توانسته برای تحقق این موضوع گام های خوبی بردارد.

پناهی معتقد است : برنامه‌ های شب‌های بین الحرمین می تواند شیفتگان اهل بیت را با شور و شعور حسینی پیوند بزند و عاشقان امام حسین(ع) را با هر سن و سالی گرد هم جمع کند این ویژگی یادمان بین الحرمین در محرم امسال است.

این‌ کارشناس مذهبی می‌گوید: فضای معنوی و روح بخشی که امسال یادمان بین الحرمین ایجاد کرده توانسته دل‌های شیفتگان امام حسین(ع) را روانه کربلا ‌کند.

وی ضمن انتقاد از برخی اظهارنظرها مبنی برافزایش هزینه های یادمان شب های بین الحرمین بلوارساحلی کیانپارس اهواز می افزاید : با توجه به ماهیت نهضت و فرهنگ عاشورا و آثار و پیامدهای انسان ساز آن مومنان باید آگاه باشند که این گونه هزینه ها برای عزای امام حسین(ع) در واقع سرمایه گذاری در راستای ترویج اهداف قیام حسینی به نسل آینده است .

عجیب است در یادمانی که بنام امام حسین(ع) برپا شده برخی خواستار شفاف سازی هزینه ها هستند!

یک دیگر از کارشناسان مذهبی براین باور است : تبیین اهداف قیام عاشورا بسیار مهم و ضروری است و یادمان بین الحرمین اهواز که در ۱۰ روز اول محرم در اهواز برپاست در تحقق این موضوع می تواند نقش خوبی ایفا کند.

زارعی با مثبت خواندن تاثیرات برنامه های فرهنگی یادمان بین الحرمین اظهار می دارد : از آنجایی که متولی این برنامه شهرداری است و برپایی برنامه های فرهنگی جزو رسالت های اصلی شهرداری محسوب می شود عجیب است که برخی افراد به نحوه هزینه کرد این یادمان نقد دارند.

این کارشناس مذهبی به سوال ما در خصوص واکنش برخی مسئولان نسبت به هزینه کرد یادمان شبهای بین الحرمین اهواز اینگونه پاسخ می دهد : در آموزه های دینی ما همواره بر برپایی باشکوه مراسمات عزاداری اهل بیت تاکید شده و عجیب است که برخی سخن از شفاف سازی هزینه ها در چنین برنامه ای که بنام امام حسین(ع) برپا شده می کنند .

وی می افزاید : بهره مندی علمی ومعنوی هرچه بیشتر سوگواران حسینی بویژه نسل جدید از فلسفه واقعه عاشورا باید مد نظر قرار گیرد نه اینکه سرمایه گذاری فرهنگی مذهبی دراین عرصه زیر سوال برود .

برنامه های فرهنگی یادمان بین الحرمین باید به ارتقای شعور حسینی سوگواران کمک کند

دیگر صاحب نظر گزارش‌ما  مسئول  روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان است که می گوید : یادمان شب های بین‌الحرمین فقط یک‌ ماکت است و خروجی فرهنگی که به شعور حسینی کمک کند ندارد اما اگر هزینه های صرف شده به هیات های عزاداری تزریق شود آنها بهتر می توانند فعالیتهای خود را به سرانجام برسانند .

مسعود دوبهری زاده با اشاره به ضرورت برپایی نمایشگاه مصوراز حرکت فرهنگی و اهداف قیام امام حسین (ع) در یادمان شبهای بین الحرمین اظهار می دارد : باید به دنبال این باشیم‌ تا الگو سازی انقلاب اسلامی و مجاهدت هایی که در سالهای دفاع مقدس بوده را ارایه دهیم‌ .

وی می افزاید : در یادمان بین الحرمین می توان نمونه هایی از رشادت های رزمندگان دوران دفاع مقدس ،جانفشانی های رزمندگان در دفاع از حرمین وهمچنین کسانی که سیره زندگی سید الشهدا را درزندگی خود پیاده کرده اند را معرفی کنیم تا تاثیر گذاری بهتری برای نسل جدید داشته باشد.

در تکریم‌اهل بیت هر گامی‌ برداشته شود قابل ارزش‌ و تقدیر است

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی خوزستان می گوید : اهل بیت عصمت و طهارت از ازل‌ تا ابد بر‌گردن بشریت حق دارند و‌ موظف هستیم با برگزاری مراسم های مذهبی در ولادت ها و شهادت ها  ‌آنها را تکریم‌ کنیم .

محمد جورند با اشاره به اینکه در تکریم‌ اهل بیت هر گامی‌ برداشته شود قابل ارزش‌ و تقدیر است ‌اظهار می دارد : هرحرکت فرهنگی مذهبی در حوزه اهل بیت بویژه عاشورا را تایید می کنم فقط باید حواسمان باشد که نهایت صرفه جویی را در این عرصه داشته باشیم .

وی می افزاید : ایام محرم‌ و مانور‌عظیم‌ پیاده روی اربعین در پیش راه است باید تلاش کنیم کمکهای مردم را داشته‌ باشیم ‌. مردم‌عاشق حسین‌ هستند از این رو در مواکب‌ و هیات ها ‌‌ باید مردم را در برنامه ها مشارکت‌ دهیم‌ تا نذری های خود را توزیع کنند .

گزارش فوق حاکی است یکی از اساسی ترین ابعاد وجود حماسه عاشورا درس ها ،عبرت ها و پیام های جاودانه و فراگیر آن است که همواره حیات بخش ، حرکت آفرین ، تاثیر گذار و ماندگار خواهد بود . با اینکه قریب ۱۴ قرن از قیام عاشورایی امام حسین (علیه السلام) می گذرد اما وفاداران حسینی در سراسر جهان به ویژه در ایران اسلامی به یاد آزادگی و مظلومیت سالار شهیدان ابا عبداله الحسین (ع) با جان و دل عزاداری می کنندکه نشان از ارادت مردم به اهل بیت (علیهم السلام) است .
دراین بین نقش ارگان های مختلف در احیای نهضت حسینی مهم است و به بهانه هزینه بردار بودن نباید از برپایی این گونه مراسمات شانه خالی کنند چرا که یکی از الزامات تبلیغات مهدوی ایجاد ارتباط تنگاتنگِ میان خمیه امام حسین(ع) و امام زمان(عج) است و باید کاری کنیم که در خیمه های عزای حسینی مشتاقان و یارانی برای پیوستن به خیمه های مهدوی و ظهور تربیت شوند.

 

شهرزادامیری

همرسانی کنید:


آخرين اخبار
پر بحث ترين
نیازنیوز
نیازنیوز
نیازنیوز
نیازنیوز
نیازنیوز
نیازنیوز
محل كد آمار