تاکید بر پیگیری علت تامه و پیشگیری از بروز حوادث مشابه

چاپ

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در جلسه اضطراری بررسی دلایل ترکیدگی و آتش سوزی خط لوله گاز این شرکت در اهواز، بر ادامه بررسی ها برای یافتن علل بروز این حادثه و جلوگیری از تکرار اینگونه حوادث تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی، مهندس احمد محمدی در ابتدای این نشست که با حضور مدیران و اعضای کمیته های عملیاتی مقابله با حادثه تشکیل شد، با تسلیت درگذشت چهارتن از هموطنان که سرنشین خودروهای عبوری بوده اند، و آرزوی شفای کامل برای مصدومان حادثه گفت: همانگونه که  وزیر محترم نفت در پیامشان تاکید فرمودند، برای کاهش آلام بازماندگان و تداوم درمان مصدومان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

 

وی در ادامه جلسه، شایع ترین دلایل بروز حوادث خط لوله نفت و گاز را قدمت و خوردگی خطوط و عدم رعایت حریم ایمنی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام کرد و توضیح داد: در ارتباط با قدمت و پوسیدگی خطوط عملیاتی، پیگیری های زیادی به عمل آمده و تقریبا وضعیت کلی لوله ها از حیث تعیین نقاط پرخطر و در معرض آسیب، مورد پایش و بررسی دقیق قرار گرفته و باید در کوتاه و میان مدت با لحاظ اولویت بندی ریسک، نسبت به ایمن سازی و رفع حداکثری این مشکلات اقدام شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ارتباط با ورود شهر به حریم و عدم رعایت فاصله ایمنی تاسیسات نفتی تصریح کرد: محدوده ی مخازن هیدروکربوری مشخص و ثابت شده است و به فراخور طرح های توسعه ای و ملزومات عملیات مورد نیاز، جانمایی چاه ها، خطوط لوله نفت و گاز و تاسیسات سطح الارضی بنا به طبیعت و موقعیت میادین بر روی عرصه مخازن زیرزمینی انجام می گردد. بنابراین تنها راه چاره در این خصوص، تطبیق نقشه جامع شهرها و گسترش راه ها با حدود و ثغور مخازن زیرزمینی ، وضعیت فعلی و برنامه آتی توسعه میادین هیدروکربوری است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش تعامل میان مسئولان استان های نفت خیز با صنعت نفت در این زمینه، گفت: طی ۴ ماه گذشته در چندین جلسه با مسئولین استان خوزستان و شهرستان اهواز بحث های زیادی جهت اتخاذ تصمیم جدی بمنظور جلوگیری از توسعه و نزدیک شدن اماکن و تاسیسات شهری به سمت حوزه های نفتی صورت گرفته است، و امیدارم ضمن بازنگری طرح جامع شهری اهواز، این مهم با نگاه ویژه ای در دستور کار قرار گیرد.

 

مهندس محمدی با اعلام اینکه تیمی کارشناسی برای بررسی علل و دلایل دقیق بروز حادثه تشکیل و بلافاصله کار خود را آغاز نموده اند، تاکید کرد: چنانچه مشخص شود وقوع این حادثه ناشی از نحوه عملکرد یا کوتاهی افراد در انجام وظایف محوله بوده است، با افراد خاطی مطابق مقررات برخورد خواهد شد.

وی همچنین مدیریت تولید و امور فنی مناطق نفتخیز را موظف کرد: ظرف یک هفته نسبت به تدوین گزارش کاملی از وضعیت خطوط لوله، نتایج بازرسی های دوره ای و شرح نیازهای تعمیر و نوسازی خطوط پرخطر جهت ارائه به شرکت ملی نفت ایران و اقدام مورد نیاز  اقدام نمایند.

در ادامه این نشست مدیران شرکت نفت و گاز کارون و مدیران ارشد ستادی مناطق نفتخیز گزارش هایی از وضعیت قبل و بعد از نشت گاز و آتش سوزی خط ارائه و نتیجه مشاهدات و برداشت های خود را از نحوه وقوع حادثه، نقطه شکاف و پارگی لوله ارائه نمودند.

 

در ادامه این نشست رئیس سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت اهواز نیز با ارائه گزارشی از وضعیت مصدومان گفت: دقایقی پس از وقوع آتش سوزی و تماس نیروهای شرکتی مستقر در محل، بی درنگ دو دستگاه آمبولانس با اسکورت کامل طبی به محل اعزام و با هماهنگی اورژانس و حوادث غیر مترقبه مصدومان به بیمارستان های نفت، امیرالمومنین(ع) و طالقانی انتقال یافتند.

دکتر فرهاد کلانتر تصریح کرد: مصدومان بستری شده در بیمارستان امیرالمومنین(ع) پس از رسیدگی اولیه، با اسکورت پزشکی به نفت انتقال و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته اند و یکی از مصدومان که دارای سوختگی وسیع تری است در بیمارستان طالقانی اهواز،  با مراقبت ویژه تحت درمان است.

همرسانی کنید: